GenelSağlık

Akşamdan Kalmışlığınızı İyileştirmek İçin 6 Adım

Akşamdan kalmalar, vücudun bize alkol aldıktan sonra tehlikelerini hatırlatmanın bir yolu gibi görünüyor. İshal, yorgunluk baş ağrısı mide bulantısı ve titreme klasik semptomlardır. Bazen, kan basıncı yükselir, kalp normalden daha hızlı atar ve ter bezleri aşırı çoğalır. Bazı insanlar ışığa veya sese duyarlı hale gelir ve baş dönmesi olur.

Alkol almak için sebepler, semptomlar kadar çeşitlidir. İçki içmek uyku sırasında beyin aktivitesini engeller. Alkol, biyolojik saatlerimizi düzenleyen hormonları karıştırır, bu yüzden akşamdan kalmanın jet lag gibi hissetmenin veya tam tersinin olmasının nedeni olabilir. Alkol migreni de tetikleyebilir. Akşamdan kalma, kandaki alkol seviyeleri düşmeye başladıktan sonra başlar. Hatta bazı uzmanlara göre en kötü belirtiler, seviyeler sıfıra ulaştığında ortaya çıkar. Ne kadar içtiğin önemsiz. Aslında, birkaç çalışma, hafif ve orta düzeyde içki içenlerin ağır içenlere göre akşamdan kalmaya karşı daha savunmasız olduğunu göstermektedir. Araştırmacılar, bazı kişilerin akşamdan kalma semptomlarını hafifletmek için içki içtikleri için alkol sorunları yaşayabileceğini söylüyor.

Sıvı tüketin

Alkol, böbrekler tarafından yapılan idrar hacmini azaltan bir hormon olan vazopressin salınımını engellediği için idrara çıkmayı teşvik eder. Akşamdan kalmışlığınız ishal, terleme veya kusmayı içeriyorsa, daha fazla susuz kalmış olabilirsiniz. Sadece birkaç yudum su bile akşamdan kalmaya yardımcı olabilir.

Sisteminize biraz karbonhidrat ekleyin.

İçmek kan şekeri seviyelerini düşürebilir, bu nedenle teorik olarak bir akşamdan kalma yorgunluğun ve baş ağrıların bir kısmı, ana yakıtı yeterince olmadan çalışan bir beyinden kaynaklanıyor olabilir. Dahası, birçok insan içtikleri zaman yemeyi unutarak kan şekerini daha da düşürür. Tost ve meyve suyu, seviyeleri nazikçe normale döndürmenin bir yoludur.

Koyu renkli alkollü içeceklerden kaçının

Deneyler, votka ve cin gibi berrak likörlerin, viski, kırmızı şarap ve tekila gibi karanlık olanlardan daha az akşamdan kalmaya neden olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Alkollü içeceklerde ana alkol biçimi etanoldür, ancak daha koyu likörler metanol içerir. aynı enzimler etanol ve metanolü işler, ancak metanol metabolitleri özellikle toksiktir, bu nedenle daha kötü bir akşamdan kalmaya neden olabilirler.

Ağrı kesici alın

Aspirin, ibuprofen baş ağrısına ve genel ağrı hissine yardımcı olabilir. Yine de ağrı kesiciler, halihazırda alkol tarafından tahriş olmuş bir mideyi tekrar yorabilir.

Kahve veya çay için

Kafeinin akşamdan kalmayı önleyici özel bir gücü olmayabilir, ancak bir uyarıcı olarak halsizliğe yardımcı olabilir. Kahve bir idrar söktürücüdür, bu yüzden dehidrasyonu şiddetlendirebilir.

B vitaminleri ve çinko

Yiyecek ve içecek tüketimi daha fazla miktarda çinko ve B vitamini içeren insanların daha az şiddetli akşamdan kalma yaşamanızı sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı