GenelSağlık

Alışveriş Çılgınlığına Son Verme(Alışverişin Altında Yatan Nedenler)

İş yerinde stresli bir hafta, zor ilişkiler ve hatta finansal stres sizi alışveriş seansına sokabilir. Pek çok uzman alışverişin ruh haline iyi geldiği konusunda hemfikirdir çünkü enerjinizi artıracak ve hatta kaygıyı azaltacaktır. Ancak duyguların yol açtığı her türlü alışveriş hızla bir soruna dönüşebilir. İmkanlarınızın ötesinde harcamaya ve ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almaya başladığınızda, bunun yerine alışveriş bağımlılığını körüklüyor olabilirsiniz. Yaklaşan duygusal harcama çılgınlığında aman dikkatli olun. Alışveriş tutkusunun sebebi depresyon veya eksik olan herhangi bir duygu yüzünden alışveriş istediğiniz tetikleniyor olabilir.

1. Anında memnuniyet aramak

Stres seviyeleri yükseldiğinde ve endişeli, huzursuz ve hatta sinirli hissediyorsanız, sırf bu olumsuz duygulardan kaçmak için zevk veya tatmin arayışında olabilirsiniz. Alışveriş, bu tatmin ihtiyacını ancak geçici olarak karşılayabilir. Anın sıcağında mantıksız bir satın alma kararı vermek yerine, kendinize satın alma hakkında düşünmek için en az bir veya iki hafta süre verin, böylece bütçenizi gözden geçirebilir, karşılaştırma yapabilir ve bilinçli karar verebilirsiniz.

2. Satın alma işlemini ‘Bunu hak ediyorum’ ile gerekçelendirmek

Kendinize bir şeyi almayı hak ettiğinizi söylemek, benlik saygınızı artırmak için ihtiyacınız olan bir işaret olabilir. Para harcamak, kendinize bakmanın bir yoludur, ancak harcama ihtiyacı duygulardan kaynaklanıyor olabilir. Hayatınızdaki eksik duygulara veya hislerine değinmezseniz, kendinizi sürekli duygusal harcama(alışveriş) yapmaya teşvik edebilirsiniz.

3. Mali sıkıntılardan dolayı harcama

Kötü bir finansal haber aldıysanız veya bütçenizi düzenli tutmak için hala mücadele ediyorsanız , durumdan kaçınmak için planlanandan daha fazla para harcayabilirsiniz bunun sebebi ise yalnızca finansal durumunuzu çok daha kötü hale getirmek için. Alışveriş çılgınlığınızı körüklemek için ister kredi kartlarına ister nakit paraya dönün, harcama yaparak mali sıkıntıyla başa çıkmak, önce duyguların ele alınması gerektiğinin kesin bir işaretidir. Bütçenizi ve mali durumunuzu gözden geçirmek için biraz zaman ayırın, gerçekte ne satın almanız gerektiğini belirleyin ve alışveriş yapmadan önce savurganlık yapıp yapamadığınızı düşünün.

4. Stresden arınmak için alışveriş

Bazı insanlar stresli zamanlarda yemeğe veya alkole yönelir; bazıları ise alışverişe gider. Stresli bir günle uğraşıyorsanız veya stresli bir yaşam içerisindeyseniz, durumla daha sağlıklı bir şekilde başa çıkabilmek için alışveriş merkezlerinden ve mağazalardan uzak durun. Stresli zamanlarda net kararlar vermeniz gerekir ve alışveriş sadece bir kaçış işlevi görür. Sizi dinleyen dostunuzu arayın, spor salonuna gidin veya stresten kurtulmak için rahatlatıcı bir banyo yapın.

5. Arkadaşlarla, aile üyeleriyle veya iş arkadaşlarıyla rekabet etmek

Yeni şeyler satın alırken veya diğer insanları geride bırakmak için yüksek kaliteli ürünler alırken, kendinizi güçlü hissetmek için sürekli bir alışverişte olabilirsiniz. Her zaman en iyinin en iyisine sahip olmak için çabalamak – ve son aldıklarınızı arkadaşlarınıza, aile üyelerinize ve iş arkadaşlarınıza göstermek için çaba harcamak – harcama alışkanlıklarınızın tamamen eksik olan bir duygu yüzünden ve ihtiyaçtan kaynaklanmadığının bir işaretidir. Alışveriş yapmak istediğinizde, bir adım geri atın ve bu alışveriş yapma arzusunu gerçekten neyin sebep olduğunu düşünün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı