GenelSağlık

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin ve Hastalıklarla Savaşmanın Yolları

Bağışıklık sisteminizi nasıl geliştirebilirsiniz? Genel olarak, bağışıklık sisteminiz sizi hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı korumak için olağanüstü bir iş çıkarır. Ama bazen başarısız olur: Bir mikrop istila eder ve sizi hasta eder. 

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ne yapabilirsiniz?

Araştırmacılar diyet, egzersiz, yaş, psikolojik stres ve diğer faktörlerin hem hayvanlarda hem de insanlarda bağışıklık tepkisi üzerindeki etkilerini araştırıyorlar. Bu arada, genel sağlıklı yaşam stratejileri, bağışıklık sisteminize üstünlük sağlamaya başlamanın iyi bir yoludur. Bağışıklık sisteminizin iyi çalışması için denge ve uyum gerektirir.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin sağlıklı yolları

İlk savunma hattınız sağlıklı bir yaşam tarzı seçmektir . Genel sağlık kurallarına uymak, bağışıklık sisteminizi güçlü ve sağlıklı tutmak için doğal olarak atabileceğiniz en iyi adımdır. Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılardan korunduğunda daha iyi çalışır ve aşağıdakiler gibi sağlıklı yaşam stratejileriyle desteklenir:

Sigara içmeyin.
Meyve ve sebzelerde zengin bir diyet yapın.
Düzenli egzersiz.
Sağlıklı kilonuzu koruyun .
Alkol içiyorsanız, sadece ölçülü olarak tüketin.
Yeterli uyuyun.
Ellerinizi sık sık yıkamak ve etleri iyice pişirmek gibi enfeksiyondan kaçınmak için adımlar atın .
Stresi en aza indirmeye çalışın.

Bağışıklığı sağlıklı bir şekilde artırın

Mağaza raflarındaki birçok ürün bağışıklığı artırdığını veya desteklediğini iddia ediyor. Ancak bağışıklığı artırma kavramı aslında bilimsel olarak çok az anlam ifade ediyor. Aslında, vücudunuzdaki hücre sayısını artırmaktır. bağışıklık sisteminde pek çok farklı mikroplara pek çok şekilde yanıt veren çok sayıda farklı hücre türü vardır. Hangi hücreleri hangi sayıya yükseltmelisiniz? Şimdiye kadar bilim adamları cevabı bilmiyorlar. Bilinen şey, vücudun sürekli olarak bağışıklık hücreleri ürettiğidir. Kesinlikle, muhtemelen kullanabileceğinden çok daha fazla lenfosit üretir.

Bağışıklık sistemi ve yaş

Yaşlandıkça, bağışıklık tepkisi kabiliyetimiz azalır ve bu da daha fazla enfeksiyona ve daha fazla kansere katkıda bulunur. Gelişmiş ülkelerde ortalama yaşam süresi arttıkça, yaşa bağlı durumların görülme sıklığı da artmaktadır.

Bazı insanlar sağlıklı bir şekilde yaşlanırken, birçok çalışmanın sonucu, gençlerle karşılaştırıldığında yaşlıların bulaşıcı hastalıklara yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu ve daha da önemlisi, onlardan ölme olasılığının daha yüksek olduğu şeklindedir. Solunum yolu enfeksiyonları, grip , COVID-19 virüsü ve özellikle zatürree, dünya çapında 65 yaş üstü insanlarda önde gelen ölüm nedenidir.

Örneğin, grip aşıları üzerine yapılan araştırmalar, 65 yaşın üzerindeki kişiler için aşının sağlıklı çocuklara (2 yaş üstü) kıyasla daha az etkili olduğunu göstermiştir. 

Stres ve bağışıklık fonksiyonu

Modern tıp, zihin ve beden arasındaki yakından bağlantılı ilişkiyi takdir etmeye başladı. Mide rahatsızlığı, kurdeşen ve hatta kalp hastalığı gibi çok çeşitli hastalıklar duygusal stresin etkileriyle bağlantılıdır. Zorluklara rağmen, bilim adamları aktif olarak stres ve bağışıklık fonksiyonu arasındaki ilişkiyi inceliyorlar. Bir kere stresi tanımlamak zordur. Bir kişi için stresli bir durum gibi görünen şey, bir başkası için değildir. İnsanlar stresli olarak gördükleri durumlara maruz kaldıklarında, ne kadar stres hissettiklerini ölçmek zordur ve bir kişinin stres miktarına ilişkin öznel izleniminin doğru olup olmadığını bilmek zordur.

Egzersiz: Bağışıklık için iyi mi yoksa kötü mü?

Düzenli egzersiz , sağlıklı yaşamın temellerinden biridir. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, kan basıncını düşürür, vücut ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olur ve çeşitli hastalıklara karşı korur. Ancak bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlendirmeye ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur mu? Sağlıklı bir diyet gibi, egzersiz de genel sağlığa ve dolayısıyla sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunabilir. Bağışıklık sisteminin hücrelerinin ve maddelerinin vücutta serbestçe hareket etmesini ve işlerini verimli bir şekilde yapmasını sağlayan iyi dolaşımı teşvik ederek daha da doğrudan katkıda bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı