Genel

Boğaz Ağrısı İçin 8 Doğal Çözüm

Muhtemelen hayatınız boyunca boğaz ağrısı semptomları yaşamışsınızdır. Kaşıntı ve yanma, özellikle soğuk algınlığı veya daha ciddi bir virüsün diğer semptomları eşlik ediyorsa doktora gitmeden önce bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Bal

Bal, bir yara iyileştirici görevi görmesine olanak tanıyan doğal antibakteriyel özelliklerinden dolayı boğaz ağrısı için en iyi çarelerden biridir. iltihabı azaltmak için çalışırken ağrıyı anında rahatlatır. Boğaz ağrınızın yanı sıra kötü bir öksürük çekiyorsanız, bal aynı zamanda etkili bir öksürük kesici görevi görebilir. İki yemek kaşığı balı ılık bir bardak su veya çayla karıştırın. Günde birkaç kez içebilirsiniz.

Doktorlar “Bir yaşın altındaki bebeklere bal verilmemelidir” diye uyarıyor.

2. Tuzlu Su

Tuzlu su size anında rahatlama sağlamasa da, mukusu gevşetirken ve ağrıyı hafifletirken bakterileri öldürmek için etkili bir çözümdür. Bir bardak ılık suda bir çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Şişliği azaltmak ve boğazı temiz tutmak için gargara yapın. Bu, her üç saatte bir yapılmalıdır.

3. Limon

Limon da aynı şekilde boğaz ağrınızı hafifletir. Dahası, limonlar, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonunuzla savaşmak için daha fazla güç vermeye yardımcı olabilecek C Vitamini ile doludur. Bir yemek kaşığı limon suyunu yarım bardak ılık suya karıştırın ve hızlı rahatlama için.

4. Acı Sos

Ateşli bir boğazı rahatlatmak için acı sos kullanmak kulağa garip gelebilir, ancak bu çeşninin aslında boğaz ağrısını hafiflettiği kanıtlanmıştır. Acı sos, iltihaplanma ile savaşmak ve ağrıyı gidermek için kullanılabilir. İlk başta boğazınız yanabilirken, birkaç damla acı sosu ılık yarım bardak suya damlatmak, boğaz ağrınızı iyileştirmek için çare olabilir.

5. Çay

Boğaz ağrısını hızlı bir şekilde gidermek için deneyebileceğiniz birçok farklı bitki çayı vardır. Karanfil çayı ve yeşil çay, rahatlama sağlarken enfeksiyonlara karşı savaşmak için antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikler içerir. Ahududu, papatya ve nane çayı, ağrıyı hafifletmek ve iltihabı azaltmak için harika seçeneklerdir. Papatya çayı aynı zamanda doğal bir kayganlaştırıcı görevi görebilir, bu nedenle sesiniz kısıksa ve konuşmakta güçlük çekiyorsanız, bu en iyi seçeneğiniz olabilir. Ek olarak, nane çayı doğal olarak boğazınızı uyuşturabilir ve ağrınızı hafifletebilir. Boğaz ağrınız için en iyi çayı seçerken, kafein içeriğini de kontrol etmek isteyebilirsiniz.

“Bir hastalıkta iyileşmek için dinlenmek önemlidir. Uyumaya hazırlanıyorsanız, en iyisi kafeinsiz çay içmektir ”diyor doktorlar.

6. Nemlendirici

Bu sezon geçirdiğiniz boğaz ağrılarının sayısında bir artış olduğunu fark ettiyseniz, bir nemlendiriciye yatırım yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Kuru hava, özellikle kışın sert ve soğuk günlerinde boğaz ağrınızın nedeni olabilir. Bir nemlendirici havayı nemli tutar ve sinüslerinizi açar.

7. Elma Sirkesi

Elma sirkesi birçok doğal antibakteriyel kullanımlar için güvenilir kaynaktır. Asidik yapısı nedeniyle boğazdaki mukusun parçalanmasına yardımcı olmak ve bakterilerin yayılmasını önlemek için kullanılabilir. 1 bardak ılık suya 2 yemek kaşığı sirke ekleyerek içebilirsiniz.

8. Sarımsak

Sarımsak ayrıca doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir. Enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneği ile bilinen bir organosülfer bileşiği olan allisin içerir. Düzenli olarak sarımsak takviyesi , soğuk algınlığı virüsünün önlenmesine yardımcı olabilir. Babaanneniz boğaz ağrısını yatıştırmak için size bir diş sarımsak emmenizi söylemiş olabilir. Sarımsağın birçok iyileştirici etkisi olduğundan, bunu deneyebilirsiniz, ancak daha sonra dişlerinizi enzimlerden korumak ve nefesinizi iyileştirmek için dişlerinizi fırçalamak isteyebilirsiniz.

Kaçınılması gerekenler

Tüm bu çarelerin boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olduğu gözlenmiş olsa da, kaçınmanız gereken başka şeyler de vardır. Boğaz ağrınız varsa, yutulması zor olabilecek yiyeceklerden kaçınmanızı tavsiye ederim. Boğaz ağrısı geçene kadar çorbalara ve yumuşak yiyeceklere yönelmenizi öneriyorum. Ev ilaçlarını denediyseniz ve yardımcı olmuyor gibi görünüyorsa, hemen doktorunuzla bir randevu ayarlayın. Ayrıca boğaz ağrınıza ateş, titreme, yutma güçlüğü eşlik ediyorsa veya sıvı içemiyorsanız, doktorunuzdan tedavi almalısınız, çünkü bu daha ciddi bir hastalığın işareti olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı