GüzellikSağlık

Çay Ağacı Yağı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı, cildi, saçı ve tırnakları sağlıklı tutmak da dahil olmak üzere çeşitli amaçlarla kullanılabilen uçucu bir yağdır. Bilimsel olarak desteklenen faydalarına ek olarak, çay ağacı yağı, belirtildiği şekilde kullanıldığında ucuz ve güvenlidir.

Çay ağacı yağı , Queensland ve New South Wales, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından elde edilir. Çay ağacı yağı, Aborijinler tarafından yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bu yerli Avustralyalılar, yağı çıkarmak için çay ağacı yapraklarını ezer ve daha sonra öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır veya iyileşmek için doğrudan cilde uygulanırdı.

Çay ağacı yağı, bazı bakterileri, virüsleri ve mantarları öldürdüğü gösterilen bir dizi bileşik içerir. Bu çok yönlü yağın birçok kullanımı ve faydası hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. El Temizleyici

Çay ağacı yağı ideal bir doğal el dezenfektanıdır. Araştırmalar, E. coli , S. pneumoniae ve H. influenzae dahil olmak üzere hastalığa neden olmaktan sorumlu birkaç yaygın bakteri ve virüsü öldürdüğünü göstermiştir.

Ağaç yağını doğal bir el dezenfektanı olarak kullanmak, soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklardan sorumlu bazı mikropları öldürmeye yardımcı olabilir.

2. Böcek Kovucu

Çay ağacı yağı sinir bozucu böcekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, çay ağacı yağı ile tedavi edildikten 24 saat sonra ineklerin, çay ağacı yağı ile tedavi edilmeyen ineklere göre %61 daha az sinek olduğunu gözlemlemiştir. Ayrıca, bir test tüpü çalışması, çay ağacı yağının, ticari böcek kovuculardaki en yaygın aktif bileşen olan DEET’ten daha fazla sivrisinek kovma kabiliyetine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Çay ağacı yağının böcekleri öldürdüğü veya kovduğu gösterilmiştir. Bazı durumlarda, standart böcek öldürücüler veya kovucular kadar etkili veya daha etkilidir.

3. Doğal Deodorant

Çay ağacı yağının antibakteriyel etkileri, terlemeye bağlı koltuk altı kokusunu kontrol etmeye yardımcı olur.

Ter bezlerinizden gelen salgılar cildinizdeki bakterilerle birleştiğinde, orta ila şiddetli bir koku üretilir. Koltuk altı bölgeniz bu bezlerin büyük bir bölümünü içerir ve genel olarak “vücut kokusu” olarak adlandırılan şeyden esasen sorumludur. Çay ağacı yağının bakterilerle savaşan özellikleri, onu ticari deodorantlar ve antiperspiranlar için ideal bir doğal alternatif haline getirir.

Çay ağacı yağı, vücut kokusundan sorumlu bakterilerle savaşan bileşikler içerir. Güvenli ve etkili bir deodorant yapmak için kullanılabilir.

4. Küçük Kesikler ve Sıyrıklar için Antiseptik

Yaralanmalar, mikropların kan dolaşımınıza girmesini kolaylaştırır ve bu da enfeksiyona yol açabilir. Çay ağacı yağı, S. aureus ve açık yaralarda enfeksiyona neden olabilecek diğer bakterileri öldürerek küçük kesikleri ve sıyrıkları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılır.

Bir kesiği veya sıyrığı dezenfekte etmek için şu adımları izleyin:

 1. Kesiği sade sabun ve suyla iyice temizleyin
 2. Bir damla çay ağacı yağını bir çay kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın
 3. Yaraya az miktarda karışım uygulayın ve bir bandajla kapatın.
 4. Bir kabuk oluşana kadar bu işlemi günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Çay ağacı yağı ve hindistancevizi yağı karışımı uygulamak, küçük kesiklerin ve sıyrıkların enfekte olmasını önlemeye yardımcı olur. Çay ağacı yağı, kesik ve sıyrıklarda enfeksiyonu önlemenin yanı sıra yara iyileşmesini de teşvik eder. Araştırmalar, çay ağacı yağının iltihabı azaltmaya yardımcı olduğunu ve iyileşme sürecinde yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini tetiklediğini göstermiştir. Yaralı 10 kişiden oluşan küçük bir çalışmada, geleneksel yara tedavisine çay ağacı yağı eklenmesi, bir katılımcı hariç tümünde iyileşme süresinin azalmasına neden olmuştur.

Her yeni pansuman uygulandığında yara pansumanına birkaç damla çay ağacı yağı eklenebilir.

Çay ağacı yağı, iltihabı azaltarak ve beyaz kan hücresi aktivitesini artırarak yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur.

5. Akne ile Mücadele

Çay ağacı yağı sivilceye karşı güçlü bir silah olabilir . Birkaç çalışma, akne miktarını ve genel şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada, akne lezyonlarına% 5 çay ağacı jeli uygulamasının, lezyon sayısını azaltmada plaseboya göre üç kattan daha etkili olduğu gösterilmiştir. 

Başka bir çalışmada, çay ağacı yağının sivilceye karşı en yaygın anti-akne ilacı olan benzoil peroksit kadar etkili olduğu bulunmuştur. Alternatif olarak, bir ölçek çay ağacı yağını dokuz ölçek suyla karıştırarak ve karışımı günde bir veya iki kez pamuklu çubukla etkilenen bölgelere uygulayarak kendi akne tedavini yapabilirsin.

6. Tırnak Mantarından Kurtulun

Mantar tırnak enfeksiyonları oldukça yaygındır. Tehlikeli olmasalar da, çirkin olabilirler. Tırnak mantarını tedavi edebilen ilaçlar vardır, ancak bazı insanlar daha doğal bir yaklaşımı tercih edebilir. Çay ağacı yağının, tek başına veya diğer doğal ilaçlarla birlikte kullanıldığında tırnak mantarından kurtulmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Birkaç damla çay ağacı yağını tek başına kullanabilir veya eşit miktarda hindistancevizi yağıyla karıştırıp etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. Mantarı diğer alanlara yaymamak için uygulamadan hemen sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

7. Kimyasalsız Gargara

Araştırmalar, çay ağacı yağının diş çürümesine ve ağız kokusuna neden olan mikroplarla savaşabileceğini göstermektedir. Bir çalışma, çay ağacı yağının, plak oluşturan bakterilere karşı, yaygın bir dezenfektan ve oral durulama olan klorheksidinden daha etkili olduğunu buldu. Dahası, tadı daha az sakıncalı bulundu.

Kimyasalsız gargaranızı yapmak için, bir bardak ılık suya bir damla çay ağacı yağı ekleyin, iyice karıştırın ve 30 saniye kadar ağzınızda çalkalayın.

Diğer gargaralar gibi çay ağacı yağı da yutulmamalıdır. Yutulması halinde toksik olabilir.

8. Çok Amaçlı Temizleyici

Çay ağacı yağı, yüzeyleri de sterilize eden harika bir çok amaçlı temizleyicidir.

İşte tamamen doğal, çok amaçlı bir temizleyicinin kolay bir tarifi:

 1. 20 damla çay ağacı yağı, 3/4 su bardağı su ve 1/2 bardak elma sirkesini bir sprey şişesinde birleştirin.
 2. İyice karışana kadar iyice çalkalayın.
 3. Doğrudan yüzeylere püskürtün ve kuru bir bezle silerek temizleyin.
 4. Çay ağacı yağını diğer malzemelerle karıştırmak için her kullanımdan önce şişeyi salladığınızdan emin olun.

9. Cilt İltihabını Yatıştırın

Çay ağacı yağı iltihaplı cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Kırmızı, kaşıntılı ve bazen ağrılı cilt semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olmuştur.

Farklı kontakt dermatit tedavilerinin etkilerini karşılaştıran bir çalışmada, çay ağacı yağının semptomları %40 oranında azalttığı bulunmuştur ki bu, cilde uygulanan standart ilaçlardan önemli ölçüde daha fazladır.

Ayrıca çay ağacı yağı, ortaya çıkan kaşıntı, kızarıklık ve şişliği azaltarak böcek ısırığı reaksiyonlarından kurtulma sağlayabilir.

İltihaplı cildi rahatlatmak için bu tarifi kullanın:

 1. 10 damla çay ağacı yağını bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı ve bir çorba kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağıyla birleştirin.
 2. İyice karıştırın ve kapalı bir kapta saklayın.
 3. Belirtiler düzelene kadar etkilenen bölgeye günde iki kez uygulayın.

10. Saç Kepek Tedavisi

Kepek veya kafa derisinden düşen beyaz ölü deri pulları tehlikeli değildir. Ancak can sıkıcı ve utanç verici olabilir. ay ağacı yağının kepek tedavisindeki etkinliği hakkında çok az yayınlanmış araştırma olmasına rağmen, kontrollü bir çalışma, yararlı olabileceğini öne sürüyor. Kepeği azaltmaya yardımcı olmak için , saçınızı yıkarken bir parça şampuana birkaç damla çay ağacı yağı eklemeyi deneyin.

11. Sedef Hastalığınızı Rahatlatın

Sedef hastalığı, kırmızı, kaşıntılı, pullu cilt salgınları ile karakterize bir otoimmün durumdur. Semptomları iyileştirebilecek ilaçlar olmasına rağmen, durumun kendisi kroniktir ve bilinen bir tedavisi yoktur. Çay ağacı yağı, ortaya çıkan kanıtlara göre sedef hastalığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-enflamatuar bileşikler içerir.

Sedef hastalığı alevlenmelerinde rahatlama sağlamak için, 10-15 damla çay ağacı yağını iki yemek kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağı ile karıştırın. Bunu gerektiği şekilde etkilenen bölgeye günde 2-3 kez uygulayın.

Çay Ağacı Yağı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araştırmalar, çay ağacı yağının genel olarak güvenli göründüğünü göstermiştir.

Ancak kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var.

Çay ağacı yağı yutulduğunda zehirli olabileceğinden yutulmamalıdır.

Çay ağacı yağını ilk kez kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölgesine bir veya iki damla damlatın ve herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyin.

Aynı şekilde, hassas cilde sahip kişiler seyreltilmemiş çay ağacı yağı kullanırken tahriş yaşayabilir. Cildiniz hassassa, çay ağacı yağını eşit veya daha fazla miktarda zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya badem yağı ile karıştırmak en iyisidir.

Ek olarak, evcil hayvanlarda çay ağacı yağı kullanmak güvenli olmayabilir. Araştırmacılar, 400’den fazla köpek ve kedinin ciltte veya ağızdan 0.1-85 mL çay ağacı yağı aldıktan sonra titreme ve diğer sinir sistemi sorunları geliştirdiğini bildirmiştir.

Diğer şeylerin yanı sıra kimyasal bazlı cilt ve tırnak bakımlarına, kişisel bakım ürünlerine ve dezenfektanlara ucuz bir doğal alternatiftir.

Bununla birlikte, çay ağacı yağı sihirli bir tedavi değildir. Aslında, bazı insanlar kullandıktan sonra cilt tahrişi veya alerjik reaksiyon yaşayabilir.

Genel olarak, çay ağacı yağı birçok amaca hizmet eder ve elde bulundurulması gereken iyi bir maddedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı