Sağlık

D Vitamini Eksikliğinin 8 Belirtisi

D vitamini, vücudunuzdaki birçok sistem üzerinde güçlü etkileri olan son derece önemli bir vitamindir. Diğer vitaminlerin aksine, D vitamini bir hormon gibi işlev görür ve vücudunuzdaki her hücrede bunun için bir reseptör bulunur. Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında vücudunuz D vitamini üretir. Yağlı balıklar ve zenginleştirilmiş süt ürünleri gibi belirli yiyeceklerde de bulunur, ancak tek başına bu gıdalardan yeterince almak çok zordur.

Önerilen günlük alım miktarı (RDI) genellikle 400-800 IU civarındadır, ancak birçok uzman bundan daha fazlasını almanız gerektiğini söylüyor. D vitamini eksikliği çok yaygındır. Dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanın kanlarında düşük vitamin seviyelerine sahip olduğu tahmin edilmektedir.

İşte D vitamini eksikliği için 7 yaygın risk faktörü:

  • Koyu tenli olmak.
  • Yaşlı olmak.
  • Fazla kilolu veya obez olmak.
  • Çok fazla balık veya süt ürünü yememek.
  • Yıl boyunca güneşin az olduğu ekvatordan uzakta yaşamak.
  • İçeride kalmak.

Ekvator yakınlarında yaşayan ve sık sık güneşe maruz kalan insanların ciltleri vücutlarının ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar D vitamini ürettiği için eksik olma olasılığı daha düşüktür.

Semptomlar genellikle belirsiz olduğu için çoğu insan eksikliklerinin farkında değildir. Yaşam kaliteniz üzerinde önemli bir olumsuz etkiye sahip olsa bile, eksikliği kolayca anlamayabilirsiniz.

İşte D vitamini eksikliğinin 8 belirti ve semptomu.

1. Hastalanmak veya Sık Sık Enfekte Olmak

D vitamininin en önemli rollerinden biri, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır, böylece hastalığa neden olan virüsler ve bakterilerle savaşabilirsiniz. Özellikle soğuk algınlığı veya griple sık sık hastalanırsanız, düşük D vitamini eksikliği önemli bir faktör olabilir.

2. Yorgunluk

Yorgun hissetmenin birçok nedeni olabilir ve D vitamini eksikliği bunlardan biri olabilir. Vaka çalışmaları, çok düşük D vitamini, yaşam kalitesi üzerinde ciddi bir olumsuz etkisi olan yorgunluğa neden olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, orta seviyede bulunan bir d vitamini bile enerji seviyeleriniz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Çalışmalar, kan düzeyleri 20 ng / ml veya 21-29 ng / ml’den düşük olan kadınların, kan düzeyleri 30 ng / ml’nin üzerinde olanlara göre yorgunluktan daha fazla şikayetçi olduklarını bulmuştur.

3. Kemik ve Sırt Ağrısı

D vitamini, kemik sağlığının korunmasına çeşitli şekillerde yardımcı olur.

Birincisi, vücudunuzun kalsiyum emilimini artırır .

Kemik ağrısı ve bel ağrısı, kandaki yetersiz D vitamini seviyelerinin belirtileri olabilir.

Bir çalışma, 9.000’den fazla yaşlı kadında D vitamini seviyeleri ile sırt ağrısı arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırmacılar, eksikliği olanların, günlük aktivitelerini sınırlayan şiddetli sırt ağrısı da dahil olmak üzere, sırt ağrısı yaşama olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

4. Depresyon

Depresif bir ruh hali aynı zamanda D vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. İnceleme çalışmalarında, araştırmacılar, özellikle yaşlı yetişkinlerde D vitamini eksikliğini depresyona bağlamışlardır.

Bazı kontrollü çalışmalar, eksikliği olan kişilere D vitamini verilmesinin, soğuk aylarda ortaya çıkan mevsimsel depresyon da dahil olmak üzere depresyonu iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

5. Yaraların Geç İyileşmesi

Ameliyat veya yaralanmadan sonra yaraların yavaş iyileşmesi, D vitamini seviyenizin çok düşük olduğunun bir işareti olabilir. Ayrıca, D vitamininin iltihaplanmayı kontrol etme ve enfeksiyonla mücadeledeki rolünün doğru iyileşme için önemli olduğu öne sürülmüştür.

6. Kemik Erimesi

D vitamini, kalsiyum emiliminde ve kemik metabolizmasında çok önemli bir rol oynar. Kemik erimesi teşhisi konan birçok yaşlı insan daha fazla kalsiyum almaları gerektiği belirtilir.. Bununla birlikte, D vitamini bakımından da eksiktirler. Düşük kemik mineral yoğunluğu, kemiklerinizin kalsiyum ve diğer mineralleri kaybettiğinin bir göstergesidir. Bu, yaşlı yetişkinleri, özellikle kadınları risk altına sokar.

Menopozda veya menopoz sonrası 1.100’den fazla orta yaşlı kadında yapılan büyük bir gözlemsel çalışmada, araştırmacılar düşük D vitamini seviyeleri ile düşük kemik mineral yoğunluğu arasında güçlü bir bağlantı bulmuşlardır.

7. Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi genellikle strese atfedilir ve bu kesinlikle yaygın bir nedendir. Bununla birlikte, saç dökülmesi şiddetli olduğunda, bir hastalık veya besin eksikliğinin sonucu olabilir. Kadınlarda saç dökülmesi, düşük D vitamini seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir, ancak bugüne kadar bu konuda çok az araştırma vardır.

Alopesi areata hastalarında yapılan bir çalışma, düşük D vitamini kan seviyelerinin daha şiddetli saç dökülmesi ile ilişkili olma eğiliminde olduğunu göstermiştir.

8. Kas Ağrısı

Kas ağrısının nedenlerini belirlemek genellikle zordur. Çocuklarda ve yetişkinlerde D vitamini eksikliğinin potansiyel bir kas ağrısı nedeni olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Bir çalışmada, kronik ağrısı olan kişilerin% 71’inin D vitamini eksik olduğu bulundu. Birkaç çalışma, yüksek dozda D vitamini takviyesi almanın, eksikliği olan kişilerde çeşitli ağrı türlerini azaltabileceğini bulmuştur.

Notlar

D vitamini eksikliği inanılmaz derecede yaygındır ve çoğu insan bunun farkında değildir.

Bunun nedeni, semptomların genellikle belirsiz ve spesifik olmamasıdır, yani düşük D vitamini seviyelerinden mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklandığını bilmenin zor olduğu anlamına gelir.

Eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız ve kan seviyenizi ölçtürmeniz önemlidir.

Neyse ki, bir D vitamini eksikliğinin giderilmesi genellikle kolaydır.

Ya güneşe maruz kalmanızı artırabilir, yağlı balıklar ya da zenginleştirilmiş süt ürünleri gibi D vitamini açısından daha zengin yiyecekler yiyebilirsiniz . Ayrıca çeşitli D vitamini takviyeleri de bulabilirsiniz.

Eksikliğinizi gidermek basit, kolaydır ve sağlığınız için büyük faydalar sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı