Sağlık

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Sürekli öksürmek can sıkıcı olabilir.  Bir öksürük için en iyi tedavi, altta yatan nedene bağlı olacaktır.  Alerjiler, enfeksiyonlar ve asit reflü gibi birçok olası öksürük nedeni vardır. Bazı doğal ilaçlar öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir. Öksürüğünüzü tedavi etmek için doğal ilaçlar kullanabilirsiniz. Öksürük şiddetliyse veya birkaç haftadan daha uzun sürerse, tıbbi yardım almak çok önemlidir.

6 Doğal Öksürük İlacı

1. Bal Çayı

Öksürük için popüler bir ev ilacı, balı ılık suyla karıştırmaktır.

Bazı araştırmalara göre bal öksürüğü hafifletebilir. Bal öksrüğünüzün önemli ölçüde rahatlamasını sağlayacaktır.

Öksürüğü tedavi etmek için 2 çay kaşığı balı ılık su veya bitki çayı ile karıştırıp içebilirsiniz. Bu karışımı günde bir veya iki kez için.

2. Zencefil

Zencefil , antienflamatuvar özelliklere sahip olduğu için kuru veya astımlı bir öksürüğü hafifletebilir. Ayrıca mide bulantısı ve ağrıyı da hafifletir. Yapılan araştırmalarda zencefildeki bazı anti-enflamatuar bileşiklerin solunum yollarındaki zarları gevşeterek öksürüğü azaltabileceğini öne sürüyor.

Bir bardak sıcak suya 20-40 gram (g) taze zencefil dilimleri ekleyerek rahatlatıcı bir zencefil çayı hazırlayın. İçmeden önce birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Tadı iyileştirmek ve öksürüğü daha da yatıştırmak için bal veya limon suyu ekleyebilirsiniz. Bazı durumlarda zencefil çayının mide rahatsızlığına veya mide ekşimesine neden olabileceğini unutmayın.

3. Sıcak İçecekler

Susuz kalmamak, öksürük veya soğuk algınlığı olanlar için çok önemlidir. Araştırmalar, oda sıcaklığında sıvı içmenin öksürük, burun akıntısı ve hapşırmayı hafifletebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, soğuk algınlığı veya grip gibi ek semptomları olan kişiler içeceklerini ısıtmaktan fayda görebilir. Aynı çalışma, sıcak içeceklerin boğaz ağrısı , titreme ve yorgunluk gibi daha fazla semptomu hafiflettiğini bildiriyor.

Rahatlatıcı olabilecek sıcak içecekler şunları içerir:

  • temiz et suyu
  • çorbalar
  • bitkisel çaylar
  • kafeinsiz siyah çay
  • ılık su
  • sıcak meyve suları

4. Buhar

Mukus veya balgam üreten ıslak bir öksürük, buharla iyileşebilir. Sıcak bir duş veya banyo yapın ve banyonun buharla dolmasına izin verin. Belirtiler geçene kadar bu buharda birkaç dakika kalın. Daha sonra soğumamak ve su kaybını önlemek için bir bardak su için.

Alternatif olarak, bir buhar kabı yapın. Bunu yapmak için büyük bir kaseyi sıcak suyla doldurun. Okaliptüs veya biberiye gibi bitkiler veya uçucu yağlar ekleyin, bu da tıkanıklığı giderebilir. Kâsenin üzerine eğil ve başının üzerine bir havlu koy. Bu, buharı hapseder. Buharları 5 dakika soluyun.

5. Tuzlu Su Gargarası

Bu basit çare, boğaz ağrısı ve ıslak öksürüğün tedavisinde en etkili yöntemlerden biridir. Tuzlu su, boğazın arkasındaki balgam ve mukusu azaltır, bu da öksürük ihtiyacını azaltabilir. Yarım çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suya eriyene kadar karıştırın. Karışımı tükürmeden önce birkaç dakika boğazın arkasında bekletin. Öksürük iyileşene kadar her gün birkaç kez tuzlu suyla gargara yapın.

6. Probiyotikler

Probiyotikler doğrudan öksürüğü gidermez, ancak bağırsaktaki bakterileri dengeleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirler. Üstün bir bağışıklık sistemi, öksürüğe neden olabilecek enfeksiyonlar veya alerjenlerle savaşmaya yardımcı olabilir.

Bazı yiyecekler doğal olarak probiyotikler açısından da zengindir, örneğin:

  • Doğal yoğurt
  • Lâhana turşusu
  • Tarhana çorbası
  • Kefir

Soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olacak ipuçları

Öksürükten kaçınmak her zaman mümkün değildir, ancak aşağıdaki ipuçları riski azaltabilir:

Hasta olan insanlarla temastan kaçınmak : Soğuk algınlığı, grip veya öksürüğü olan insanlarla aranızda güvenli bir mesafe bırakın.

Elleri düzenli olarak yıkamak : Ciltteki bakteri ve virüsleri temizlemek için sabun ve ılık su kullanın. Çocuklara ellerini nasıl düzgün yıkayacaklarını öğretin. Gerektiğinde evin dışında alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.

Dezenfektan kullanmak : Bir aile üyesi hastalandığında, mutfağı ve banyoyu düzenli olarak dezenfektanla temizleyin. Yatak takımlarını, havluları ve ortak kullandığınız ürünleri sıcak suyla yıkayın.

Stresi azaltmak : Stres bağışıklık sistemini etkiler ve hastalanma riskini artırır. Stresi azaltmak için kişi düzenli olarak egzersiz yapabilir, meditasyon yapabilir, derin nefes alabilir ve aşamalı kas gevşetme tekniklerini deneyebilir.

Yeterli uyku : Zinde ve sağlıklı kalmak için her gece 7-9 saat uyumayı hedefleyin.

Bağışıklık sistemini güçlendiren takviyeler almak : Hastalığı uzak tutmak için soğuk algınlığı ve grip mevsiminde çinko, C vitamini ve probiyotik alın.

Alerji semptomları bazen soğuk algınlığı semptomlarını taklit edebilir. Polen, toz akarları, hayvan tüyleri ve küf gibi tetikleyicileri önleyerek alerji alevlenmelerini azaltın. Alerji aşısı veya ilaç tedavisi hakkında bir doktorunuzla görüşün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı