GenelTeknoloji

Teknolojoji Nereye Gidiyor? / Önümüzdeki 10 yılı tanımlayacak 25 Teknoloji

1. Yapay zeka (AI) ve makine öğrenimi

Makinelerin akıllıca öğrenme ve hareket etme kabiliyetinin artması dünyamızı kesinlikle değiştirecektir. Aynı zamanda bu listedeki diğer birçok eğilimin arkasındaki itici güçtür.

2. Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin İnterneti (IoT), internet üzerinden diğer cihazlara ve sistemlere bağlanmak ve veri alışverişi yapmak amacıyla sensörler, yazılımlar ve diğer teknolojilerle gömülü olan fiziksel nesnelerin ağını tanımlar. Bu cihazlar, sıradan ev eşyalarından sofistike endüstriyel aletlere kadar çeşitlilik gösterir. Son birkaç yılda IoT, 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri haline geldi. Artık gündelik nesneleri – mutfak aletleri, arabalar, termostatlar, bebek monitörleri – gömülü cihazlar aracılığıyla internete bağlayabildiğimize göre, insanlar, süreçler ve nesneler arasında kesintisiz iletişim mümkün.

3. Giyilebilir cihazlar

Fitness izleyicileriyle başlayan şey, şimdi insan performansını iyileştirmek ve daha sağlıklı, daha güvenli ve daha verimli yaşamlar yaşamamıza yardımcı olmak için tasarlanmış tüm bir giyilebilir teknoloji endüstrisine dönüştü.

4. Büyük Veri ve artırılmış analitik

Büyük Veri, dünyamızda yaratılan veri miktarındaki üstel büyümeyi ifade eder. Artırılmış analitik (genellikle yapay zeka teknikleriyle desteklenen son derece gelişmiş veri analitiği) sayesinde, artık son derece karmaşık ve çeşitli veri akışlarını anlayabilir ve bunlarla çalışabiliriz.

5. Akıllı alanlar ve akıllı yerler

IoT ile yakından bağlantılı olan bu eğilim, evler, ofisler ve hatta bütün şehirler gibi fiziksel alanların giderek daha bağlantılı ve akıllı hale geldiğini görüyor.

6. Blok zincirleri ve dağıtılmış defterler

Bu süper güvenli veri depolama, doğrulama ve koruma yöntemi, işin birçok alanında devrim yaratabilir – özellikle de güvenilir işlemlerin kolaylaştırılması söz konusu olduğunda.

7. Bulut ve uç bilgi işlem

Verilerin diğer bilgisayarlarda depolandığı ve internet üzerinden erişildiği bulut bilişim, verilerin ve analitiğin kitlelere açılmasına yardımcı oldu. Verilerin akıllı cihazlarda (telefonlar gibi) işlendiği uç bilgi işlem, bunu bir sonraki seviyeye taşıyacak.

8. Dijital olarak genişletilmiş gerçekler

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçekliği kapsayan bu trend, daha sürükleyici dijital deneyimler yaratma yönündeki hareketin altını çiziyor.

9. Dijital ikizler

Dijital ikiz, gerçek bir fiziksel nesnenin, ürünün, sürecin veya ekosistemin dijital bir kopyasıdır. Bu yenilikçi teknoloji, gerçek fiziksel nesne üzerinde denemek için çok pahalı veya riskli olabilecek değişiklikleri ve ayarlamaları denememize olanak tanınır.

10. Doğal dil işleme

Makinelerin insan dilini anlamasına olanak tanıyan bu teknoloji, insanların makinelerle etkileşim şeklini önemli ölçüde değiştirdi.

11. Sesli arayüzler ve sohbet robotları

Alexa, Siri, sohbet robotları – çoğumuz artık sadece isteğimizi konuşarak veya yazarak makinelerle iletişim kurmaya oldukça alışkınız. Gelecekte, giderek daha fazla işletme, müşterileriyle sesli arayüzler ve sohbet robotları aracılığıyla etkileşim kurmayı seçecek.

12. Bilgisayarla görme ve yüz tanıma

Makineler konuşabilir, öyleyse neden onlar da “görmesinler”? Bu teknoloji, makinelerin çevrelerindeki dünyayı görsel olarak yorumlamasına olanak tanıyor ve yüz tanıma buna en önemli örnek. Yüz tanıma kullanımı üzerinde hiç şüphesiz daha fazla düzenleyici denetim görecek olsak da, bu teknoloji hiçbir yere gitmiyor.

13. Robotlar ve cobot’lar

Günümüz robotları her zamankinden daha akıllı, çevrelerine tepki vermeyi ve insan müdahalesi olmadan görevleri gerçekleştirmeyi öğreniyor. Bazı endüstrilerde, işin geleceği muhtemelen insanların robot meslektaşları ile sorunsuz bir şekilde çalışmasını içerecektir – bu nedenle “cobot” veya “işbirliğine dayalı robot” terimidir.

14. Otonom araçlar

2020’ler, her türden otonom aracın – arabalar, taksiler, kamyonlar ve hatta gemiler – gerçekten otonom ve ticari olarak uygulanabilir hale geldiği on yıl olacak.

15. 5G

Beşinci nesil hücresel ağ teknolojisi, bize daha hızlı, daha akıllı, daha kararlı kablosuz ağlar sunacak ve böylece diğer birçok trendde (örneğin, daha fazla bağlı cihaz ve daha zengin veri akışları) ilerlemeleri artıracak.

16. Genomik ve gen düzenleme

Bilgi işlem ve analitikteki gelişmeler, insan genomu anlayışımızda inanılmaz sıçramalara yol açtı. Şimdi, canlı organizmaların genetik yapısını değiştirmeye devam ediyoruz (örneğin, kansere yol açabilecek DNA mutasyonları)

17. Makinenin birlikte yaratıcılığı ve artırılmış tasarım

Yapay zeka sayesinde makineler, sanat eserleri ve tasarımlar da dahil olmak üzere birçok şeyi yapabilir. Sonuç olarak, yaratıcı ve tasarım süreçlerinin makinelerle daha fazla işbirliğine doğru kaymasını bekleyebiliriz.

18. Dijital platformlar

Facebook, Uber ve Airbnb, insanlar arasındaki bağlantıları ve alışverişi kolaylaştıran ağlar olan dijital platformların hane halkı adına örnekleridir. Bu eğilim, yerleşik iş modellerini tersine çeviriyor ve birçok geleneksel işletmenin platform tabanlı bir modele geçiş yapmasına ya da bunu dahil etmesine neden oluyor.

19. Dronlar ve insansız hava araçları

Uzaktan ya da otonom olarak kullanılan bu uçaklar, askeri operasyonların çehresini değiştirdi. Ancak etki burada bitmiyor – arama ve kurtarma görevleri, itfaiye, kanun yaptırımı ve ulaşım, drone teknolojisi ile dönüştürülecek. Yolcu uçağı (drone taksileri) için de hazır olun!

20. Siber güvenlik ve dayanıklılık

İşletmeler benzeri görülmemiş yeni tehditlerle karşı karşıya kaldıkça, siber güvenlik tehditlerinden kaçınma ve bunları azaltma yeteneği, önümüzdeki on yılda başarı için kritik önem taşıyacak.

21. Kuantum hesaplama

Kuantum bilgisayarlar – görünüşte çözülemeyen sorunları çözebilen hayal edilemeyecek kadar hızlı bilgisayarlar – mevcut en son teknolojimizi Taş Devri’nden kalma bir şey gibi gösterecek. Henüz, kuantum hesaplamadaki çalışma büyük ölçüde laboratuvarlarla sınırlı, ancak bu on yılda ticari olarak satılan ilk kuantum bilgisayarı görebiliriz.

22. Robotik süreç otomasyonu

Bu teknoloji, yapılandırılmış ve tekrarlayan iş süreçlerini otomatikleştirmek için kullanılır ve insan çalışanların daha karmaşık, katma değerli işlere konsantre olmalarını sağlar. Bu, her endüstriyi etkileyecek daha geniş otomasyona geçişin bir parçasıdır.

23. Toplu kişiselleştirme ve mikro anlar

Toplu kişiselleştirme, tahmin edebileceğiniz gibi, büyük ölçüde kişiselleştirilmiş ürünler veya hizmetler sunma yeteneğidir. Bu arada, “mikro anlar” terimi esasen müşteri ihtiyaçlarına tam olarak doğru anda yanıt vermek anlamına gelir. Her ikisi de yapay zeka, Büyük Veri ve analitik gibi teknolojilerle mümkün kılınmıştır.

24. 3D ve 4D baskı ve eklemeli üretim

Bu, diğer bazı trendlere kıyasla düşük teknolojili görünse de, 3D ve 4D baskı çok geniş uygulamalara sahip olacak ve özellikle kitlesel kişiselleştirme gibi trendlerle birleştirildiğinde dönüştürücü olacaktır.

25. Nanoteknoloji ve malzeme bilimi

Küçük ölçekte malzemeleri anlama ve maddeyi kontrol etme konusundaki artan becerimiz, bükülebilir ekranlar gibi heyecan verici yeni malzeme ve ürünlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı